Po utracie dziecka niezależnie od czasu trwania ciąży, rozróżniamy dwa przypadki: pochówek indywidualny i pochówek zbiorowy.
Kiedy rodzice decydują się na pochówek indywidualny, ale nie jest znana płeć dziecka, to wówczas Kartę do celów pochówkowych wystawia elektronicznie pracownik szpitala. Szczegóły pogrzebu rodzice ustalają z firmą pogrzebową. W tym przypadku pogrzeb odbywa się na koszt rodziców, którym nie przysługuje zasiłek pogrzebowy.
Kiedy zaś po badaniu genetycznym możliwa jest do ustalenia płeć dziecka, a nastąpiło poronienie lub martwe urodzenie, Kartę martwego urodzenia również elektronicznie wystawia pracownik szpitala. Po rejestracji dziecka, Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
W drugim przypadku, gdy znamy płeć, ale mamy do czynienia ze śmiercią żywo urodzonego dziecka, Kartę zgonu wystawia lekarz. Po rejestracji dziecka Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt zgonu. Rodzice, których dziecko zmarło w pierwszych dobach często odbierają w tym samym momencie zarówno akt urodzenia jak i akt zgonu.
W powyższych dwóch przypadkach, gdy rodzice ustalą szczegóły pogrzebu z firmą pogrzebową, przysługuje im zasiłek pogrzebowy.
Rodzice mogą przekazać ciało dziecka do pochówku zbiorowego, organizowanego przez gminę lub inny podmiot. Gdy zdecydują się na taki krok podpisują zgodę już w szpitalu. O terminie pochówku rodzice mogą dowiedzieć się od organizatora pogrzebów. W Szczecinie Pogrzeb Dzieci Utraconych odbywa się dwa razy w roku. Rodzice nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z pogrzebem dzieci utraconych, ale nie otrzymują zasiłku.
We wszystkich opisanych sytuacjach matka może skorzystać z 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Diagram postępowania w sytuacji utraty dziecka_3
HP JESTEM